Wyobraźmy sobie sytuację, w której jesteśmy dłużnikami w kilku bankach. Posiadamy aktualnie kredyt na samochód, mieszkanie oraz pożyczkę gotówkową na zorganizowanie wesela. Wybraliśmy kilka banków, tak by otrzymać najkorzystniejsze oferty, jednak z drugiej strony wiąże się to ze spłatą jednocześnie kilku zobowiązań. Musimy zatem regulować swoje zadłużenie w postaci rat płaconych trzy razy w miesiącu. Jeśli przy okazji nie mamy otwarte konta w którymkolwiek z owych banków, to może pojawić się problem pominięcia spłaty jednej z rat. Każda zwłoka bądź nieuregulowanie zobowiązania przypadającego w określonym miesiącu może doprowadzić do negatywnego wpisu w Biurze Informacji Kredytowej. O ile byłby łatwiej, gdybyśmy mogli płacić tylko jedną ratę zamiast tych trzech i to w dodatku mniejszą niż suma rat wynikających z wymienionych zobowiązań finansowych?

Kubki do kawy położone w jednym rzędzie

Wiele rat kredytów i pożyczek to problem z ich spłatą

Połączenie kilku kredyt w jeden

Kredyt konsolidacyjny daje możliwość połączenia naszych zadłużeń, a tym samym płaconych rat w jedno zobowiązanie finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy już obawiać się, że zapomnimy o uregulowaniu któregoś ze zobowiązań, gdyż teraz wystarczy jedna miesięczna spłata. Ponadto rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż suma rat jak zwracamy na rzecz naszego zadłużenia. W niektórych przypadkach, przy wyborze najtańszego kredytu konsolidacyjnego, ta rata może być niższa nawet o 30%. Co więcej zyskujemy także dłuższy okres kredytowania. W ten sposób nasze połączone kredyty lub pożyczki zostają rozłożone w dłuższym i bardziej sprzyjającym czasie. Zainteresowani kredytobiorcy mogą skorzystać z oferty dowolnego banku, który proponuje konsolidacje zadłużeń i nie są zobligowani do otwierania w tej czy innej placówce konta bankowego by ubiegać się o kredyt.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

  • niższa rata kredytu niż suma rat pochodzących z wielu zobowiązań finansowych podlegających konsolidacji
  • możliwość wyboru dowolnej oferty bez konieczności zakładania konta bankowego
  • wydłużenia okresu spłaty kredytu
  • spłata jednej raty zamiast kilku w ciągu miesiąca

Warto dodać jednak, że zanim zdecydujemy się na połączenie naszych zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny powinniśmy rozważyć naszą sytuację finansową. Pamiętajmy, że nasze długi nie znikną, a okres ich spłaty będzie odpowiednio wydłużony. Zatem mieć możliwość uregulowania zobowiązania w dłuższej perspektywie czasu. Konsolidacja jest dużym wsparciem dla kredytobiorców, jednak nie oznacza to, że bank w wyniku tej procedury weźmie odpowiedzialność za nasze kredytu. Musimy wziąć pod uwagę to, że każda instytucja bankowa chce zarobić na swoich klientach, więc w istocie choć płacimy mniejszą ratę, to koszty będą tak wplecione w kredyt byśmy uregulowali całkowitą kwotę zadłużenia a dodatkowo wszelkie koszty obsługi danego kredytu.