Banki udzielają zarówno kredytów konsolidacyjnych, których przeznaczeniem jest połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno oraz możliwość fuzji kredytu hipotecznego z innymi kredytami i pożyczkami w jeden kredyt hipoteczny konsolidacyjny. Standardowa konsolidacja zadłużenia może dotyczyć kredytów samochodowych, ratalnych, limity na kracie kredytowej czy też pożyczki gotówkowe. Może on sięgać określonej kwoty, a jego okres spłaty oscyluje zwykle w granicach od 7 do 10 lat. Natomiast kredyt konsolidacyjny hipoteczny powinien zostać przeznaczony na spłatę kredytu hipotecznego, który można łączyć wraz z innymi rodzajami zobowiązań finansowych. Jednakowoż kwota maksymalna tego typu konsolidacji stanowi zazwyczaj określony procent wartość zabezpieczenia jaką jest nieruchomość, z reguły sięga 70 do 80%. Jednocześnie okres spłaty kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest odpowiednio dłuższy i może wynosić nawet 30 lat.

Przykładowe oferty kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

Konsolidacyjny kredyt hipoteczny w Banku Pocztowym to możliwość fuzji zadłużenia wynikających z posiadanych zobowiązań, w tym kredytu hipotecznego, którego maksymalna wysokość może stanowić od 60 do 70% wartości nieruchomości, która stanowi jego zabezpieczenie. Przy czym jednocześnie minimalna kwota kredytu nie może być niższa niż 50 000 zł. Okres spłaty proponowany przez Bank Pocztowy to 30 lat. Nieruchomość, która jest przedmiotem kredyt stanie się także przyszłym zabezpieczeniem skonsolidowanych zobowiązań.
mBank oferuje kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką do 75% wartości nieruchomości. Klient może również się ubiegać o dodatkowe 50 000 zł gotówki, które przeznaczy na dowolny cel. Okres spłaty kredytu wynosi 30 lat, a jego minimalna kwota opiewa na 80 100 zł.
Natomiast Bank Millennium proponuje konsolidację zadłużenia w wysokości od 70% do 80 % wartości danej nieruchomości, która jednocześnie będzie stanowić zabezpieczenie kredytu. Minimalna jego kwota to 20 000 zł. I w tym przypadku, okres kredytowania sięga 30 lat.

We wszystkich wymienionych bankach nie występuje opłata za udzielenie kredytu konsolidacyjnego. Ponadto wszystkie proponowane oferty kredytów mogą zostać na prośbę klienta ubezpieczone za dodatkową opłatą w wybranym Towarzystwie Ubezpieczeniowym, z którym bank posiada podpisana umowę.

Kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny
określona kwota kredytu
kwota kredytu zwykle sięgająca 60-80% wartości nieruchomości
okres spłaty zwykle wynosi 7-10 lat
okres spłaty sięga 30 lat
nie potrzeba zabezpieczenia kredytu
niezbędne jest zabezpieczenie kredytu
środki na spłatę różnych zobowiązań
środki przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego i innych zobowiązań